
25 kwietnia uruchomiony zostanie kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w Kredycie Ekologicznym. Jest to działanie, którego celem jest wsparcie przedsiębiorstw w inwestycjach, których rezultatem będzie poprawa efektywności energetycznej. Należy przez to rozumieć redukcję poboru prądu z sieci energetycznej. Inwestycje poprawiające współczynnik zużycia energii na jednostkę produktu przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji i utrzymaniu pierwotnego zapotrzebowania energetycznego nie wpisują się w założenia kredytu ekologicznego.
Ogólne warunki kredytu ekologicznego
Działanie skierowane jest do:
• Mikroprzedsiębiorstw
• Małych przedsiębiorstw
• Średnich przedsiębiorstw
• Small mid capsów
• Mid capsów
Alokacja wynosi 660 mln złotych, a maksymalna wartość projektu to równowartość 50 mln euro. W odróżnieniu od większości konkursów inwestycyjnych, kredyt ekologiczny jest wielowariantowy i zróżnicowany. Środki pochodzić mogą z kilku różnych źródeł pomocy, z których każdy posiada niezależne limity kwotowe, przeznaczenie oraz intensywność wsparcia (procentowy poziom dofinansowania kosztów kwalifikowanych).
Twardymi wymogami ubiegania się o kredyt ekologiczny jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który wykaże możliwość uzyskania 30% redukcji poboru energii z sieci oraz posiadanie zabezpieczenia w postaci promesy kredytowej o ważności co najmniej 6 miesięcy.
Audyt energetyczny kręgosłupem inwestycji w kredycie ekologicznym
Wymogiem formalnym Kredytu Ekologicznego jest wypracowanie 30% obniżenia zapotrzebowania na energię z sieci łącznie, w wyniku zrealizowanych inwestycji. Równocześnie wyłącznym kryterium punktowanym (czyli przesądzającym o pierwszeństwie projektu nad konkurencją) jest stosunek wypracowanej oszczędności energetycznej w kWh do kwoty inwestycji w PLN. Wysokie szanse na pozyskanie dotacji mają więc przedsiębiorcy, którzy są wstanie tanio zaoszczędzić znaczne ilości energii. Potencjał oszczędności jak również wykaz rekomendowanych działań (czyli de facto zakres projektu) mają zostać wykazane i udokumentowane audytem energetycznym.
Obligatoryjnym obszarem audytu jest termomodernizacja budynku. Fakultatywnie audyt obejmować może inne obszary związane z generowaniem zapotrzebowania na energię elektryczną, takie jak modernizacja parku maszynowego, zastosowanie bardziej zaawansowanych systemów pomiarowych i sterowania czy wymiana oświetlenia.
W ramach kredytu ekologicznego sfinansować można również instalacje fotowoltaiczne (OZE) produkujące energię na potrzeby własne zakładu. Również w ich przypadku kluczowe okażą się jednak zalecenia audytu, który określi do jakiej mocy instalacja stanowić będzie koszt kwalifikowany w projekcie.
Istotne jest aby zalecenia audytu sformułowane zostały w modelu wariantowym – aby przedstawiono kilka dróg osiągnięcia wymaganej min. 30% redukcji poboru. Konkurs nie narzuca bowiem aby w ramach inwestycji zrealizowano wszystkie zalecenia, jak długo osiągnięta zostanie wymagana poprawa efektywności energetycznej. W modelu wariantowym przedsiębiorca dysponował będzie większą swobodą kształtowania inwestycji, choćby w aspekcie finansowym lub terminu realizacji.
Źródła finansowania w kredycie ekologicznym
Jak wspomniano wcześniej, struktura finansowania kredytu ekologicznego jest niestandardowa bowiem środki pochodzą z wielu źródeł pomocy:
Regionalna pomoc inwestycyjna (limit 50 mln EUR, intensywność zgodnie z Mapą Pomocy Regionalnej – https://www.parp.gov.pl/mapa-pomocy-regionalnej-dla-polski) na inwestycje początkowe w obszarze zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego;
o Nabycie środków trwałych;
o Nabycie robót i materiałów budowlanych;
o Nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how i innych.
Pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną (limit 15 mln EUR, intensywność 30% – 65%);
o Kwalifikowany jest koszt referencyjny (różnica pomiędzy planowaną inwestycją, a inwestycją funkcjonalnie porównywalną natomiast nie ukierunkowaną na oszczędność energetyczną);
o Nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości;
o Nabycie robót i materiałów budowlanych;
o Nabycie wartości niematerialnych i prawnych.
Pomoc inwestycyjna na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych (limit 15 mln EUR, intensywność 45% – 80% oraz 30% – 65% dla instalacji do 50 kW);
o Kwalifikowany jest koszt referencyjny (różnica pomiędzy planowaną inwestycją, a inwestycją funkcjonalnie porównywalną natomiast nie ukierunkowaną na oszczędność energetyczną; wyjątek stanowią instalacje fotowoltaiczne do mocy 50 kW);
o Pomoc przyznawana jest wyłącznie na nowe instalacje;
o Nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości;
o Nabycie robót i materiałów budowlanych;
o Nabycie wartości niematerialnych i prawnych.
Pomoc inwestycyjna na efektywny energetycznie system ciepłowniczy i chłodniczy (limit 15 mln EUR, intensywność 45% – 80%);
o Inwestycja musi stanowić integralną część efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego lub chłodniczego;
o Inwestycja nie może dotyczyć pozyskiwania energii z kopalin (np. kotła gazowego);
o Nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości;
o Nabycie robót i materiałów budowlanych;
o Nabycie wartości niematerialnych i prawnych.
Pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP (limit 2 mln EUR, intensywność 50%);
o Koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych (dla MŚP);
o Nie dotyczy usług ciągłych, okresowych ani operacyjnych.
Pomoc de minimis (intensywność 50%);
o Wydatki, które nie wynikają z zaleceń audytu energetycznego ale są przeznaczone na cele związane z Europejskim Zielonym Ładem;
o Koszty przygotowania dokumentu audytu energetycznego (jeżeli wydatek zostanie poniesiony po ogłoszeniu naboru);
o Koszty usług doradczych dla podmiotów innych niż MŚP.
Własność obiektu, a kredyt ekologiczny
O środki na termomodernizację budynku wnioskować może wyłącznie 100 % właściciel danej nieruchomości. Równocześnie, wnioskodawca musi stanowić beneficjenta bezpośredniego inwestycji wspieranych z kredytu technologicznego. Powyższe zasady uniemożliwiają ubieganie się o dofinansowanie na termomodernizację budynku przeznaczonego na wynajem lub dzierżawionego i to zarówno dla właścicieli tej nieruchomości jak i dla użytkowników.
Należy jednak podkreślić, że wciąż możliwe jest sfinansowanie z kredytu ekologicznego innych działań związanych z poprawą efektywności energetycznej w przypadku, w którym audyt energetyczny wykazał brak potrzeby prowadzenia termomodernizacji.