Pierwsza połowa roku 2025 zapowiada się bardzo intensywnie dla tych przedsiębiorców, którzy planują realizacją projektów badawczych lub inwestycyjnych, umożliwiających wprowadzenie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w swoich przedsiębiorstwach, ponieważ Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie zaplanowała aż dwa konkursy, które umożliwiają pozyskanie finansowania na wyżej określone cele.

Kiedy ruszają nabory? Kto może wziąć udział w konkursie?

12 lutego 2025 roku planowane jest ogłoszenie naboru projektów w ramach działania 3.8 GOZ w przedsiębiorstwach. Wśród podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o dofinansowanie znajdą się m.in. firmy z sektora MŚP oraz duże przedsiębiorstwa, wyłącznie z województwa lubelskiego. Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 12 marca 2025 r., natomiast zakończy 27 czerwca 2025 r. a wielkość alokacji opiewa na 113,85 mln PLN.

Konkurs zakłada finansowanie dwóch typów przedsięwzięć, w tym:  

  1. Projekty mające na celu zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń i strat energii służące osiągnięciu założeń GOZ. 
  1. Projekty polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzanie/ wykorzystanie odpadów organicznych np. biomasa i bioprodukty. 

Przy wyborze projektów do dofinansowania znajdą zastosowanie aspekty dotyczące m.in. analizy ekonomicznej i porównawczej wszelkich możliwych opcji, biorąc pod uwagę koszty utrzymania, amortyzacji, a przede wszystkim koszty alternatywne w postaci niezrealizowania innych, być może o wiele bardziej potrzebnych inwestycji.  

Obligatoryjnym załącznikiem do dokumentacji aplikacyjnej będzie audyt GOZ, który aktualnie znajduje się na etapie konsultacji społecznych, co w praktyce oznacza, że jeszcze nie jest sprecyzowany jego ostateczny zakres rzeczowy.   

Jak wskazuje dostępna dokumentacja, preferowane będą inwestycje realizowane przez MŚP oraz projekty zawierające elementy współpracy ponadregionalnej, transgranicznej lub ponadnarodowej. 

Co istotne, wsparcie dla inwestycji przedsiębiorstw w GOZ nie może być skierowane na inwestycje, które charakteryzują się dużym potencjałem rynkowym, wysoką efektywnością kosztową i stosunkowo szybkim okresem zwrotu.  

Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie nie może przekroczyć kwoty 8 mln. PLN

Z kolei 26 marca 2025 r. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości ogłosi nabór wniosków w ramach FELU.01.03 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw, typ projektów: Wdrożenie wyników prac B+R oraz innowacji przez MŚP (w tym wsparcia rozwoju eksportu produktów innowacyjnych). Beneficjentami tego wsparcia będą przedsiębiorstwa z sektora MŚP, czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Podobnie jak w przypadku naboru dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, tak i tutaj – adresatami konkursu będą wyłącznie firmy z województwa lubelskiego. Nabór wniosków o dofinansowanie planowo ma rozpocząć się 2 kwietnia 2025 r., a zakończyć 5 maja 2025 r. Zakładana alokacja na poziomie ponad 52 mln PLN.  

W ramach konkursu wsparciem zostaną objęte inwestycje służące: 

  • wdrożeniu w przedsiębiorstwie wyników prac B+R lub innowacji produktowych i/lub procesowych oraz  
  • działania mające na celu dostosowanie istniejących aktywów firmy do potrzeb wdrożenia nowego procesu, produktu bądź usługi, a także  
  • pobudzaniu innowacji marketingowej i organizacyjnej oraz wsparcie rozwoju eksportu produktów innowacyjnych.  

Podobnie jak w przypadku naboru GOZ w przedsiębiorstwach, tak i tutaj premiowani będą beneficjenci wykazujący się doświadczeniem i/lub zaangażowaniem w prowadzone działania współpracy międzyregionalnej, transgranicznej i transnarodowej.  

Należy podkreślić, że wsparcie będzie udzielane w formie dotacji warunkowej.  

Dokumentacja konkursowa dla wykazanych wyżej konkursów, nie została w dalszym ciągu upubliczniona, tym samym informacje dotyczące działań będą na bieżąco aktualizowane i uzupełniane.  

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani ubieganiem się o dofinansowanie w ramach wyżej wymienionych działań, prosimy o kontakt mailowy: biuro@paretoconsulting.pl bądź telefoniczny: +48 530 910 580.